Powered by Smartsupp Jak správně vybrat interiérové dveře? Home-Outlet s.r.o.
DřevěnéPrahy.cz

Jak správně vybrat interiérové dveře?

Jak vlastně vybrat interiérové dveře? zde se dozvíme:
·        6 základních typů dveří
·        Jak určím orientaci otočných dveří, posuvných dveří na stěnu či do pouzdra? 
·        Co vše potřebují pro kompletní funkčnost dveří?
·        Můžeme nasadit nové dveře na staré zárubně/futra?
·        Co zahrnuje dveřní křídlo v ceně? Co zahrnuje zárubeň v ceně?
·        Zárubně – odkaz na všechny druhy zárubní 
·        Jaké jsou povrchové úpravy a od čeho se odrážet?
·        Jaké jsou výplně ve dveřích a jaká je jejích konstrukce?
·        Jaká je potřeba stavební připravenost pro všechny typy dveří?
·        Jaké prosklení vybrat do dveří?
·        Montážní návody na montáže všech druhů interiérových dveří

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6 základních typů dveří:

Falcové – standardní a nejprodávanější dveřní křídlo doléhá na zárubeň, viz foto. Odkaz na všechny falcové dveře


Bezfalcové  – vizuálně krásné zpracování, kde dveřní křídlo je zapuštěné v zárubní - neviditelné skryté panty, viz foto. Odkaz na všechny bezfalcové dveře

Posuvné dveře na stěnu – ušetří Vám prostor, je to lehké a pohodlné otvírání  dveří na stranu po stěně, ale mínusem je, že na tu stranu kam se otvírají dveře, u stěny nemůže být žádná věc, nesmí to překážet při otvírání - skříňky, botník apod,. Odkaz na všechny posuvné dveře na stěnu

Článek jak vybrat posuvné dveře na stěnu: /jak-spravne-vybrat-posuvne-dvere-na-stenu

Posuvné dveře do stavebního pouzdra   - nejlepší řešení, kde můžete ušetřit maximum prostoru a rozdělit místnost místo ytongu či cihel, jednoduše například SDK příčkou(či zazděním), pokud se bavíme o SDK příčce – tak stavební pouzdro je v příčce a vůbec není vidět, dveřní křídlo zajíždí do pouzdra(do příčky) a následně se obloží zárubněmi typu tunel.

Odkaz na všechny posuvné dveře do pouzdra: /interierove-dvere/posuvne-dvere/posuvne-dvere-do-pouzdra

Odkaz na stavební pouzdra: /stavebni-pouzdra

Článek o posuvných dveřích do staveního pouzdra: /jak-spravne-vybrat-posuvne-dvere-do-pouzdra

 Reverzní dveře  - ideální řešení v případě, že máte jednu chodbu ale potřebujete něketré dveře otevřít do chodby a některé směrem od chodby do vnitř interéru. Ale samozřejmě ztrácí se design interiéru, jelikož dveře budou vystupovat a nebo budou zapuštěné v zárubních. Pomůže nám s tím reverzní dveře a zárubně, ideální kombinace bezfalcových dveří a reverzních dveří! Odkaz na všechny reverzní dveře

Dvoukřídlé dveře  - vyřešíme s rozměry 110 až 220cm v dvoukřídlém provedení, kde bude pasivní křídlo pevné nebo otvírací, druhé křídlo aktivní = hlavní.


Jak určím orientaci otočných dveří (falcových a bezfalcových)?

 Orientaci u otočných dveří zjistíme jednoduše, když si stoupneme do místnosti, kam se budou otevírat dveře, otevřete je směrem k sobě a vidíte přitom panty na pravé či levé straně, na základě těchto pantů určíte směr otevírání dveří, viz obrázky:


                                        Levé dveře                                                                                                 Pravé dveře

Orientace u bezfalcových a reverzních dveří, skryté zárubně:


1. vnitřní levé,                                                                      2. vnitřní pravé,                                                                               3. vnější levé,                                                                   4. vnější pravé

Co vše potřebují pro kompletní funkčnost dveří?

Pro falcové dveře – potřebujete zárubnědveřní křídlo od stejného výrobce a kliku

Pro bezfalcové dveř– potřebujete bezfalcovézárubně, bezfalcové dveřní křídlo od stejného výrobce a kliku

Pro posuvné dveře na stěnu/jak-spravne-vybrat-posuvne-dvere-na-stenu

Pro posuvné dveře do stavebního pouzdrahttps://home-outlet.cz/jak-spravne-vybrat-posuvne-dvere-do-pouzdra

Co zahrnuje dveřní křídlo v ceně? Co zahrnuje zárubeň v ceně?

Dveřní křídlo za uvedenou cenu zahrnuje – samotné křídlo(buď plné či včetně prosklení), vybraný odstín, 3 panty, zámek ve dveřích(BB – dozický mezipokojový klíč, PZ – na cylindrickou vložku, WC – zamykání na knoflíček, ideální pro WC a koupelny), BSR – bez spodní rozety = úsporný zámek, otvor pouze na kliku, dolní otvor na klíče není, ale dá se dodatečně navrtat).

Obložková zárubeň – v zárubních v ceně je protiplech, těsnění v podobné barvě jako je povrch zárubní, 3x panty a kotevní materiály.

Dají se nové dveře od Home Outlet s.r.o. nasadit na staré zárubně?

Ano, pokud staré ocelové zárubně nejsou zdeformované(jsou rovné), mají 3 panty a splňují rozměry:

příklad na rozměru dveří "80" :Zárubně – odkaz na všechny druhy zárubní

Slouží k obložení stavebního otvoru a pro funkčnost dveřního křídla, máme v nabídce několik druhů zárubní, povíme si o nich více:

Ocelové zárubně – nabízí se do čistých stavebních otvorů, můžou být úplně základní bez těsnění a regulovatelných pantů, jak na zazdění či do SDK, můžou být dvoudílné či pevné - dvoudílné slouží pro čisté a již dodělané podlahy, montuje se jako obložková zárubeň na konečnou podlahu). Doporučujeme pro všechny typy dveří mít včetně těsnění a regulovatelných pantů, pro lepší zvukovou izolaci a seštelování pantů. 

Obložkové zárubně regulovatelné – nabízí se buď z MDF, DTD materiálů potažené folií či laminátem, mají regulaci na sílu zdi, což je vhodné pro křivé zdi, kde se to dá regulovat dle potřeby. Potom se nabízí i dřevěné zárubně, které jsou buď bez povrchové úpravy, nalakované či natřené na potřebný odstín. Obložková zárubeň je trendem na trhu.

OKZ –obklad kovových zárubní – tato varianta je vhodná pro zákazníky, kteří nechtějí vybourat staré ocelové zárubně nebo nemůžou (například již jsou po rekonstrukci, kvůli obkladu atd.) ale pozor, zmenší se u toho čístý průchod o 5cm, nedoporučujeme u otvorů v rozměrů například 60/197, jelikož průchod pak bude 55/195cm.

Rámové zárubně – jsou zárubně bez krycích lišt(možno dokoupit), vlastně slouží pro stavební otvory, kde není žádná příčka a nelze otvor obložit – například nosná síla zdi, chodba s hladkou stěnou nebo otvor, do kterýho si přijete namontovat uprostřed dveřní křídlo – tím máme na mysli, ne na krajích otvoru ale uprostřed stěny, aby nepřekáželi dveře při otvírání do místnosti. /interierove-dvere/zarubne/

Jaké jsou povrchové úpravy a od čeho se odrážet?

 

Interiérové dveře, ať již otočné či posuvné, můžete zakoupit celodřevěné, celosklěněné, ale nejčastěji tzv. deskové či rámové, kdy vnější části konstrukce jsou ze dřeva, MDF či HDF, a tyto jsou něčím pokryty nebo natřeny, a zde se na druhy těchto úprav podíváme blíže.

FOLIE -  

Asi nejčastější, nejlevnější a nejméně odolné jsou folie či kašírované folie, které jsou na povrchu konstrukce nalepeny. Můžeme je přirovnat k odolnému tištěnému papíru s lakem. Dnes jsou dostupné často ve velmi zdařilých a velmi rozmanitých potiscích převážně imitujících dřevo, případně i s 3D povrchovou strukturou. Kvalitnější potisky a struktury mívají i větší odolnost – rozdíly v kvalitě folií jsou na první pohled či dotek velké. Mechanická odolnost obecně postačuje do málo namáhaných prostředí, čištění se doporučuje jen lehce vlhkým hadříkem. Barevná stálost je u kvalitních folií velmi dobrá. POZOR: U bílé barvy fyzicky jsou vidět všechny spoje zárubní a dveří, některým zákazníkům se to nelíbí, ale takový je standardní postup všech výrobců, proto raději upozorňujeme na bílou barvu. A u dřevěných povrchů spoje nejsou téměř vidět. Doporučujeme bílou barvu ze škály nástřiku RAL.


LAMINÁTY CLPL 

Patrně druhé nejčastější budou dveře s povrchem z laminátu, který je svým složením, zjednodušeně, plast (pryskyřičný polymer). Pod touto vrstvou (hladkou nebo s 3D povrchovou strukturou) je opět dekorativní papírová folie. Celkově jde opět o tenkou vrstvu nalepenou na povrch dveřního křídla. Na trhu jsou různé tloušťky laminátu, nejčastější je CPL(continuously pressed laminate – souvisle vytlačovaný laminát), s tloušťkou okolo 0,2 mm, na trhu jsou i jiné tloušťky, cca do 0,7 mm. Nicméně již i CPL 0,2 je mechanicky velmi odolný, snese i vlhkost či běžné domácí úklidové prostředky, navíc je barevně stálý. POZOR: U bílé barvy fyzicky jsou vidět všechny spoje zárubní a dveří, některým zákazníkům se to nelíbí, ale takový je standardní postup všech výrobců, proto raději upozorňujeme na bílou barvu. A u dřevěných povrchů spoje nejsou téměř vidět. Doporučujeme bílou barvu ze škály nástřiku RAL.

LAMINÁTY CPL UNI/PREMIUM/DELUXE - 

Patrně druhé nejčastější budou dveře s povrchem z laminátu, který je svým složením, zjednodušeně, plast (pryskyřičný polymer). Pod touto vrstvou (hladkou nebo s 3D povrchovou strukturou) je opět dekorativní papírová folie. Celkově jde opět o tenkou vrstvu nalepenou na povrch dveřního křídla. Na trhu jsou různé tloušťky laminátu, nejčastější je CPL(continuously pressed laminate – souvisle vytlačovaný laminát), s tloušťkou okolo 0,2 mm, na trhu jsou i jiné tloušťky, cca do 0,7 mm. Nicméně již i CPL 0,2 je mechanicky velmi odolný, snese i vlhkost či běžné domácí úklidové prostředky, navíc je barevně stálý. 

POLYMERY, PVC -

Méně časté povrchy jsou PVC (polyvinylchlorid), polypropylen – opět ve formě folie potahující konstrukci. Opět jde o plasty, jen jiného složení než lamináty. Patří k odolnějším, PVC dokonce k vysoce odolným. Vyznačují se obvykle výraznou plastickou strukturou a jejich předností je tvárnost, používají se tedy zejména na profilované dveře.Jsou určené i do exteriéru a některé výrobce je dávají na exteriérové dveře a okna! 

DŘEVĚNÉ DVEŘE ČI NÁSTŘIK RAL -  

Další skupinou jsou lakované dveře, dnes na trhu vytlačované výše uvedenými povrchy, které ale stále mají své místo a nespornou výhodu – možnost přetření. Na trhu jsou laky vodou ředitelné, včetně barev v mezinárodní barevné škále RAL, akrylátové , polyurethanové. Povrch pod nimi může být hladký či mít např. strukturu dřeva, resp. její imitaci.  Lakované dveře či dřevěné dveře proč dostávají 5 hvězd v naší škále, je to z důvodu životnosti, jelikož se dá prodloužit životnost několikanásobně. 

Odkaz na vzorník barev RAL: /image/catalog/masonite/Povrchy-2019/palitra-ral.jpg

Jaké jsou výplně dveří?


Deskové dveře se základní papírovou voštinou –rám z MDF, výplní je papírová voština(vystaveno na provozovně), potaženo folií či jinými povrchy. Pevnost dveří není ideální, když je výplní papírová voština, ale u dané konsturkce se dá objednat i lepší výplně a tímto se dostaneme na zvukovoizolační vlastnosti.

Deskové dveře s DTD výplní nebo Homalight – dutinková dřevotříska, zde máme v základu rám dveří z MDF, ale dají se objednat za příplatek i dřevěný rám, vyztužená výplň z DTD, kde se nedají lehce prokopnout dveře a hlavně mají zvukově izolační vlastnosti. Jsou vhodné například do komerčních prostor a hlavně, vydrží zaručeně delší dobu než je záruka 24 měsíců! DTD nebo li výplň Homalight doporučujeme pro - rovnost dveří, pevnost dveří, zvukovou izolaci, jistotu a kvalitu! 

Masivní dřevěné interiérové dveře – celodřevěné masivní dřevo z borovice, dveře jsou opravdu „nesmrtelné“, poškrábe se dveřní křídlo? Se prelakuje či opraví, což nejde u foliovaných nebo laminátových dveří. Navíc dřevěné dveře jsou kousíček přírody, který bude u Vás doma, nejedná se o slepení umělých materiálů, životnost minimálně 4x delší než u ostatních dveří v nabídce!

Celoskleněné dveře  - Celoskleněné? ANO celé sklo! Nebojte, je to kalené bezpečnostní sklo dle vašeho výběru, buď čiré sklo nebo pískované matné sklo, nalepená tapeta nebo pískované dle vašeho vzoru a nebo také můžou být gravírované sklo pod CNC. Ve všech přípedech můžete si být jistý, že se jedná o bezpoečnostní kalené sklo, nikdo se nezraní v případě poničení. Minilná tloušťka naších dveří je 8mm, může být i 10mm za případný příplatek. Vhodné do kanecláří, obývacícho pokoje, pracovny. Nemá ideální zvukoizolační vlastnosti, je potřeba s tím počítat. 

Rámové dveře  - z MDF nebo kombinaci dřeva  - dveře jsou skládačky, což znamená že jsou dvě vertikální stojiny, pak spoustu svislých příček a mezi nimi vložené kazety a nebo prosklení. Výhodou daných dveří je pevnost dveří, rovnost dveří, nevyditelné rámečky a hlavně oblé hrany dveř, nejsou vidět spoje folii či laminátu! 

Jaká je potřeba stavební připravenost pro všechny typy dveří?

ať se jedná o standardní otočné dveře falcové, bezfalcové, reverzní, dvoukřídlé nebo také posuvné na stěnu, posuvné do pouzdra, skryté zárubně, vchodové dveře do bytu, vchodové dveře do domu, zárubně pro stavební otvor, vekšeré informaci naleznete v tomto PDF dokumentu: /image/catalog/pdf/doporucene-otvory.pdf

Jaké prosklení vybrat do dveří?

Zde je odkaz téměř všěch typu prosklení, které jsou dodány našimi dodavateli, snažili jsme se vše nafotit realisticky bez filtrů a úprav: /jake-sklo-vybrat-do-dveri

Montážní návody na montáže všech druhů interiérových dveří

Na tomto odkaze naleznete všechny montážní návody pro všechny druhy dveří, které máme v nabídce, pokud něco samozřejmě chybí, pošleme spolu s objednávkou: /ke-stazeni

Pokud jsme Vám nepomohli nebo nedali nápad s tímto článkem při výběru dveří, můžete nás navštívit na naších prodejnách, kde vše probereme osobně u silné kávy a nebo můžete se na nás obrátit s poptávkou či dotazem, zde jsou naše kontakty: /index.php?route=information/contact

Tým HOME-OUTLET.CZ